ساخت ایران, فیبر نوری, کابل شبکه, کابل شبکه مسی

کارخانه های تولید کابل در ایران

کابل شبکه
 • اگرچه تولید داخلی کشور در بسیاری از موارد هنوز نتوانسته است به قدرت کامل صنعت در جهان برسد؛ اما در تولیداتی مانند کابل شبکه توانسته‌ایم علاوه بر خودکفایی به یکی از صادرکننده‌های بزرگ در جهان تبدیل شویم. امروزه نه‌تنها در کابل شبکه، بلکه در زمینه کابل مسی و کابل آلومینیومی نیز از جمله صادرکنندگان هستیم؛ اما آنچه مایه تأسف است ناآگاهی مشتریان و مصرف‌کنندگان ایرانی است که تنها به خرید کابل‌های شبکه خارجی اکتفا می‌کنند.

  در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین برندهای کابل شبکه ایرانی آشنا کنیم. امیدواریم بعد از خواندن این مقاله همیشه خرید تولید داخلی را بهتر از تولید کشورهای خارجی بدانید.

  کابل شبکه چیست

  زمانی که تعدادی از سیم‌های مسی یا لاکی شکل به هم تابیده شود و درون یک سیم محافظ قرار گیرد کابل به وجود خواهد آمد. اگر از این کابل برای انتقال اطلاعات و داده‌ها بین کامپیوتر، روتر و سوئیچ‌ها استفاده شود کابل شبکه به وجود خواهد آمد.

  هر کابل دارای یک ساختار و یک گروه است. ساختار کابل‌ها تشابه زیادی با یکدیگر دارند و بیشتر آن‌ها از اجزاء مشترکی مانند مغزی و زوج سیم‌های به هم تابیده شده تشکیل شده‌اند. تنها تفاوت این کابل‌ها در روکش کابل است؛ درواقع تمایز کابل شبکه‌ها از یکدیگر در ساختار کابل بسته به نوع روکش از یکدیگر متفاوت خواهد بود. به طور کل دو نوع ساختار برای کابل‌‌ها متصور است.

  کابل STP یا FTP که کابل شیددار یا روکش‌دار است
  کابل UTP که کابل بدون روکش است.
  جدا از ساختار، کابل شبکه در گروه‌های مختلف طبقه‌بندی می‌شود که پرطرفدارترین و به‌روزترین کابل شبکه دو گروه کابل Cat ۵e و Cat۶ است.

  کارخانه‌های تولیدکننده کابل شبکه

  امروزه بیش از ۴۰ کارخانه در ایران به شکل رسمی در حال تولید کابل‌های شبکه هستند که معروف‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

  کابل شبکه شهید قندی

  شرکت کابل شهید قندی از سال ۱۳۶۳ در استان یزد تأسیس شده است. اولین تولید کابل این شرکت در سال ۱۳۶۸ بوده که کابل فیبر نوری تولید کرده است. این شرکت انواع کابل را تولید می‌کند که عبارت است از

  کابل فیبر نوری
  کابل مسی
  کابل برق
  کابل دیتا
  کابل FTTX
  کابل دیتا یا کابل شبکه این شرکت در دو گروه کابل لن Cat۵e و کابل لن Cat۶ تولید می‌شود.

  انواع Cat۶ شهید قندی

  :Cat۶-UTP این نوع از کابل بدون روکش و تنها چهار رشته زوج سیم به هم تابیده است.
  Cat۶-FTP: چهار رشته زوج سیم که دور هر زوج‌سیم فویل آلومینیومی کشیده شده است.
  :Cat۶- SFTP علاوه بر فویل آلومینیوم که به‌دور هر زوج سیم کشیده شده، یک شیلد مسی به‌دور چهار زوج کشیده شده است.
  Cat۶-SFTP-SWA این کابل شبکه همه خصوصیات کابل‌های فوق را دارد تنها وجه تمایز آن مقاومت مکانیکی بالای کابل است که آن را منحصربه‌فرد کرده است.
  انواع کابل cat ۵

  کابل شبکه cat۵e نیز همانند کابل شبکه cat۶ دارای مدل‌های مختلفی است که عبارت‌اند از:

  Cat۵te
  Cat۵e-ftp
  Catpe-sftp
  Cat۵e-sftp-swa
  تمام ساختار فیزیکی کابل cat۵e و cat۶ با هم یکسان بوده و تنها تفاوت این دو نوع کابل پهنای باند دو نوع کابل است که در نوع cat۵e پهنای باند ۱۰۰ مگاهرتز است اما در cat۶ پهنای باند ۲۵۰ مگاهرتز است.

  مزیت خرید کابل شهید قندی
  کابل شبکه Cat۶- SFTP و کابل Cat۵e-sftp-swa در تمام تست‌های فلوک قبول شده و با سرعت انتقال ۱Gbt/s بیشترین سرعت انتقال برای کابل‌های شبکه را داراست.

  کابل شبکه سیمیا

  یکی دیگر از بهترین برندهای حال حاضر در بازار ایران کابل شبکه سیمیا است. این شرکت سازنده بیشترین نوع کابل در ایران است.

  کابل‌های ساختمانی
  کابل قدرت
  کابل ابزار دقیق
  کابل مخابراتی
  کابل کواکسیال
  کابل شبکه
  کابل مقاوم در برابر آتش
  کابل خودرو
  کابل پمپ شناور
  کابل هوایی و خود نگهدار آلومینیومی
  از جمله کابل‌های تولیدی این شرکت است.

  در این شرکت سه مدل کابل شبکه تولید می‌شود که هر سه مدل زیرشاخه کابل cat۶ است. این سه کابل عبارت است از:

  Cat۶U
  Cat۶F
  Cat ۶SF
  سه نوع کابل شبکه سیمیا از لحاظ استاندارد ساخت با یکدیگر مشابه بوده و تنها از لحاظ ساختمانی کابل و ساختار سیم با یکدیگر تفاوت دارند.

  مزیت خرید کابل شبکه سیمیا
  علاوه‌برآن که دارای تست فلوک است و روکش pvc دارد، یکی از بهترین مزایا انتقال دیتا در ۱۰۰ متر با سرعت ۱۰۰۰۰Mbt/s فراهم آمده است.

  کابل شبکه رفسنجان

  کابل شبکه Cat6 UTP برند RIC طول 305 متر

  کابل شبکه رفسنجان

  یکی از قدیمی‌ترین مجتمع‌های صنعتی در ایران مجتمع رفسنجان است که از سال ۱۳۸۰ تمرکز خود را بر تولید کابل فیبر نوری و کابل شبکه گذاشته است. این مجتمع در حال حاضر سه مدل کابل شبکه تولید می‌کند که عبارت است از:

  کابل شبکه UTP کابل بدون شیلد
  کابل شبکه SFTP کابل دارای شیلد
  کابل شبکه FTP لایه کابل آلومینیومی
  هر سه مدل کابل شبکه رفسنجان در فروشگاه سیمبان وجود دارد. شما می‌توانید قیمت کابل شبکه را از کارشناسان ما روزانه استعلام کنید.

  مزیت خرید کابل شبکه رفسنجان
  جنس مغزی کابل شبکه رفسنجان از مس خالص بوده که همین امر موجب کیفیت بالای سرعت انتقال اطلاعات از مبدأ به مقصد شده است.

  کارخانه زرکابل کرمان

  زرکابل کرمان

  زرکابل کرمان

  یکی دیگر از کارخانه‌های تولیدکننده کابل شبکه در ایران کارخانه زرکابل کرمان است. این کارخانه که عمده تخصصش در تولید کابل با هادی‌های مسی در سطح low voltage است چند سالی است که به یکی از تولیدکنندگان کابل شبکه در ایران تبدیل شده است. محصولات کابل شبکه این کارخانه عبارت است از

  Cat۵e u/utp
  Cat۵e F/utp
  Cat۶ utp
  Cat ۶f/utp
  Cat۶ SF/UTP
  مزیت خرید کابل شبکه زرکابل کرمان
  سری کابل Cat۶ زرکابل کرمان در برابر نویز بسیار مقاوم است و با پهنای باند ۲۵۰ مگاهرتزی برای مراکز بزرگ بسیار کاربردی است.

  کلام پایانی

  امروز ایران نه‌تنها در ساخت کابل شبکه بلکه در تولید کابل مسی، کابل آلومینیومی خودکفا شده است. در این مقاله تلاش کردیم شما را با بهترین برندهای ایرانی آشنا کنیم، هرچند این احتمال وجود دارد که گروهی از تولیدکنندگان را فراموش کرده باشیم؛ اما سعی شد پرطرف‌دارترین تولیدکنندگان کابل شبکه را معرفی کنیم. شما نیز اگر قصد خرید کابل شبکه را دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتماً قبل از خرید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

  اگر قصد خرید کابل شبکه را دارید کابل شبکه کرمان یکی از معتبرترین برندها در ایران است که انواع Cat۵e وa Cat۶ را تولید می‌کند. شما می‌توانید با مراجعه به سایت فروشگاه سیمبان الکتریک از مشاوره رایگان کارشناسان ما استفاده کنید. سیمبان الکترونیک فروشنده انواع کابل شبکه و بنتونیت اکتیو کرمان، تجهیزات چاه ارت کرمان و انواع صفحه مسی و سیم و کابل مسی در ایران است.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *