فیبر نوری, کابل شبکه, کابل شبکه مسی

تجهیزات شبکه خانگی و اداری

طرح شماتیک یک شبکه کامپیوتری
 • زندگی بدون اینترنت معنا ندارد؛ اما اینترنت نیازمند یک شبکه بزرگ است تا ارتباط فعال شود. امروز جهان با وجود شبکه جهانی اینترنت مانند یک دهکده است؛ دهکده‌ای کوچک اما به وسعت کهکشان. کافی است با یک فشار کوچک شما از نقطه‌ای از جهان به فراسوی تصور خود پرواز کنید، و همه این‌ها به لطف مهندسان و وجود دانشی است که با آن امکان ایجاد شبکه کامپیوتری به وجود آمده است.

   

  در این مقاله ما قصد داریم شما را با آنچه موجب ایجاد و شکل‌گیری شبکه می‌شود آشنا کنیم؛ تجهیزات شبکه که موجب برقرار ارتباط و تعامل بین اجزاء شبکه می‌شود. با ما همراه شوید.

  طرح شماتیک یک شبکه کامپیوتری

  شبکه کامپیوتری

  شبکه چیست؟

  شبکه یا نتورک کامپیوتری به دو یا چند کامپیوتر گفته می‌شود که با هدف پیوستگی تجهیزات (مانند چاپگرها و سی‌دی‌ها) در یک مجموعه به یکدیگر و تبادل اطلاعات به یکدیگر، متصل می‌شوند. زمانی که یک شبکه کامپیوتری شکل می‌گیرد افراد در آن مجموعه می‌توانند با یکدیگر ارتباط داشته و تبادل اطلاعات کنند. البته تجهیزات داخل شبکه، صرفاً کامپیوترها نبوده و تلفن‌ها، دستگاه‌های خانگی، تجهیزات در یک کارخانه هم می‌تواند با هم یک شبکه تشکیل دهند.

   

  اتصال شبکه‌ها به یکدیگر می‌تواند توسط کابل شبکه انجام شود یا به ‌صورت بی‌سیم رخ بدهد. در چنین وضعیتی طبیعی خواهد بود که تجهیزات اتصال‌دهنده می‌تواند موجب بهبود کیفیت یا کاهش راندمان یک شبکه شود. اینجاست که ما ناچاریم برای بهبود وضعیت و کنترل کیفیت به تجهیزات شبکه نگاه ویژه‌ای بیندازیم.

   

  تجهیزات شبکه چیست؟

  در زبان فارسی، تجهیزات به معنای سازوبرگ و لوازم است که معمولاً برای انجام کاری از آنها استفاده می‌شود. در شبکه کامپیوتری نیز، تجهیزات به معنای وسایلی است که کار ارتباط و مبادله اطلاعاتی بین سخت‌افزارها را فراهم می‌کند. تجهیزات شبکه منوط به کابل یا یک سرور نبوده و وسایل زیادی باید در مدار یک شبکه قرار گیرد تا تبادل و تعامل بین سخت‌افزار در شبکه رایانه‌ای شکل بگیرد.

   

  خارج از نگارش فنی تجهیزات شبکه به دو گروه تقسیم می‌شود:

   

  تجهیزات اکتیو Active که به آن تجهیزات فعال نیز می‌گویند.

  تجهیزات پسیو Passive Network  که به آن تجهیزات غیرفعال نیز گفته می‌شود.

  همه تجهیزات در شبکه‌های کامپیوتری در این دو گروه قرار خواهند گرفت. یعنی همان‌طور که یک روتر جزء تجهیزات شبکه است یک کابل شبکه نیز در گروه تجهیزات قرار خواهد گرفت.

   

  تجهیزات اکتیو چیست؟

  تجهیزات اکتیو شبکه گروهی از تجهیزات هستند که برای فعالیت نیازمند نیروی الکتریسیته هستند و بدون برق، کار نمی‌کنند. در زبان علمی اما تعریف کمی پیچیده‌تر است. برای این کار نیاز است تعریفی از شبکه اکتیو ارائه بدهیم، شبکه‌ای که در آن برنامه‌ریزی به شکلی است که پیام روی گره‌ها امکان‌پذیر شود. یعنی یک پیام سفارشی از روی یک گره یا نود عبور کرده تا به گره دیگر برسد. برای همین نیاز است جهت بهبود این انتقال، تجهیزات شبکه متناسب به کار گرفته شود.

   

  هاب

  هاب شبکه

  هاب شبکه

  ساده‌ترین تجهیزات شبکه، هاب است. این ابزار، چند دستگاه کامپیوتری را به یکدیگر متصل می‌کند. هاب به‌ نوعی تکرارکننده نیز هست. سیگنال‌هایی که از یک کابل شبکه و بعد از مسافت طولانی وارد می‌شوند و به شکلی خراب شده‌اند، تقویت شده و وارد گره بعدی می‌شود. سادگی هاب به این دلیل است که اجزای LAN را با یک پروتکل یکسان به هم وصل می‌کنند.

   

  از جمله مزایای هاب، قابلیت انتقال اطلاعات به شکل آنالوگ و دیجیتال است. اگر ورودی اطلاعات به شکل آنالوگ است، هاب انتقال را به شکل سیگنال انجام می‌دهد و اگر به شکل دیجیتال است، به شکل بسته منتقل می‌کند.

   

   سوییچ

  سوییچ شبکه

  سوییچ شبکه

  سوئیچ هوشمندتر از هاب عمل می‌کند. در یک شبکه داخلی سوئیچ با خواندن آدرس بسته‌های سخت‌افزار ورودی باعث رسیدن آنها به مقصد مناسب می‌شود. برای این کار رشته‌های LAN به سوییچ متصل می‌شوند. سوییچ یکی از ابزارهای تجهیز شبکه است که با حفظ اطلاعات مسیریابی امکان اتصال نود‌های شبکه داخلی به روتر یا هاب را به ما می‌دهد. مهندسین علم شبکه اعتقاد دارند سوئیچ کار توأمان روتر و هاب را انجام می‌دهد.

   

  روتر

  روتر

  روتر شبکه

  روتر یکی از تجهیزات شبکه است که امکان ذخیره‌سازی اطلاعات دستگاه‌هایی را فراهم می‌آورد که به آن متصل است. روتر در لبه شبکه قرار می‌گیرد و با پیکربندی موجب می‌شود برای کاربرانی که از خارج وارد شبکه می‌شوند، مانند فایروال عمل کرده و اجازه ندهد افراد به جز آنچه برایشان تعریف شده است به منابع دیگر دسترسی پیدا کنند.

   

  پل یا بریج

  پل یا بریج

  پل یا بریج

  در معماری شبکه، بریج نقش اصلی را بازی می‌کند. بریج با اتصال بخش‌های مختلف شبکه، ذخیره و انتقال فریم را ممکن می‌سازد. برای انتقال فریم، بریج از آدرس‌های سخت‌افزاری کنترل دسترسی رسانه استفاده می‌کند. پل‌ها هنگامی که یک آدرس MAC  را مشاهده می‌کند، داده‌های مرتبط با دستگاه‌های متصل به هر بخش را به همان سمت ارسال می‌کند.

   

  درگاه

  درگاه یا Gateway

  درگاه یا Gateway

  در تجهیزات شبکه، درگاه کار اتصال دو یا چند شبکه مستقل را فراهم می‌آورد. در مدل OSI، درگاه معمولاً در دو لایه Transport و Session فعالیت می‌کند. برای ترجمه بین فناوری‌های شبکه کارشناسان از درگاه استفاده می‌کنند. مثلاً برای ترجمه بین OSI (سیستم باز) و TCP/ IP (کنترل انتقال/ پروتکل اینترنت) از درگاه استفاده می‌شود.

   

  مودم

  مودم

  مودم

  همه ما با مودم آشنا هستیم. مودم، کار تبدیل سیگنال‌های دیجیتال به آنالوگ را برای ما انجام می‌دهد. مودم، با یک کابل شبکه به کامپیوتر وصل شده و خروجی دیجیتال را به دستگاه کامپیوتر ارتباط می‌دهد.

   

  تکرارکننده

   

  یکی دیگر از تجهیزات الکترونیکی شبکه، رپیترها هستند. این ابزار کار تقویت سیگنال دریافتی را انجام می‌دهد. زمانی که از کابل شبکه LAN برای انتقال اطلاعات در مسافت‌های بالای صد متر استفاده می‌کنید، تکرارکننده باعث می‌شود یک ارتباط استاندارد و بدون مشکل به وجود بیاید.

   

  نقطه دسترسی

  نقطه دسرسی یا اکسس پوینت

  نقطه دسرسی یا اکسس پوینت

  علامت اختصاری نقطه دسترسی واژه AP است که به آن Access Point نیز می‌گویند. نقطه دسترسی به ‌منظور اتصال بدون سیم به اینترنت و شبکه است. دستگاه‌های wifi و بلوتوث شناخته‌ترین نقطه دسترسی است.

   

  تجهیزات شبکه پسیو چیست؟

  کابل شبکه زوج تنیده

  کابل شبکه زوج تنیده

  برای انتقال اطلاعات، گروهی از تجهیزات شبکه نیز وجود دارند که خود هیچ کاری انجام نمی‌دهند و صرفاً یک رابط به شمار می‌آیند. پسیوها، زیرساخت شبکه هستند و وسایلی همچون کابل شبکه مسی یا فیبر نوری جزء تجهیزات شبکه پسیوهستند.

   

  کلام پایانی

  برای خرید تجهیزات شبکه یا کابل شبکه می‎توانید با کارشناسان ما در سیمبان الکتریک صحبت کنید. فروشگاه سیمبان الکتریک ارائه دهنده انواع کابل شبکه از معتبرترین برندهای خارجی و ایرانی می‌باشد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  بازگشت به لیست

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *